Oczepiny – co warto wiedzieć?

taniec

Historia oczepin jest bardzo bogata. Polegała na zaplataniu najpierw warkoczy. Przed zaplataniem warkoczy druhny czeszą i zaplatają włosy panny młodej – w niektórych regionach ciernie, szpilki i igły są splatane były jeden warkocz dla męskiej części młodych pomagających kawalerowi biorącemu ślub, a drugi w monety – dla gwiazd. Następnie zawiązywało chusteczkę na głowie panny młodej, a gdy była gotowa, podawało ją drużbie z kijem. Do tego dochodziła tak zwana symboliczna targowa „dziewicza kosa”, którą drużba pana młodego kupowała od brata panny młodej, a następnie wzywała do śpiewu brata panny młodej, potem krewnych i drużbę. Na znak wzajemnej zgody na zawarcie małżeństwa wszyscy obecni symbolicznie rozplatali włosy, po czym pan młody przystępował do ich rozczesywania.j

Oczepiny to jedna ze starosłowiańskich ceremonii zaślubin, która symbolizuje przejście kobiety z dziewictwa do nowej roli żony. O północy druhny zdejmują wianek panny młodej, obcinają jej warkocze i wkładają ją w czepek – prezent od matki chrzestnej, atrybut stanu małżeńskiego.

Czym są oczepiny?

Dziś oczepiny to nie tylko zdjęcie welonu i rzucenie go w pannę młodą, to często towarzysząca im zabawa. Oto problem – co jeśli nie chcemy tych gier i nie mamy ochoty zrywać wieńców ani ich wyrzucać?

Oczepiny, znane również jako prebabiny, czepienie lub czepiny, to tradycyjna polska ceremonia ślubna. Chociaż symbolizują coś szczególnie poważnego i ważnego, a mianowicie przejście od stanu nastolatka do życia małżeńskiego, dziś nie ma w nich zbytniej powagi. Oczepiny to czas zabaw towarzyszących weselu.

Dziś coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych oczepin, na rzecz, np. puszczania lampionów, zimnych ognii, pokazów tańca itp. Opcji jest wiele, wszystko zależy dokładnie, od tego, czego chcą młodzi. Jedni uwielbiają kontynuować tradycje dawnych zabaw, inni wolą wesela spokojniejsze, bez hulanek, dostosowane do spokojnej atmosfery. Każda z tych opcji jest warta uwagi.